środa, 9 marca 2016

LIST DO GALACJAN - SPOTKANIE 5

List do Galacjan 2,11-21 
A gdy Piotr przybył do Antiochii, sprzeciwiłem mu się w twarz, bo był godny nagany. Zanim bowiem przyszli niektórzy od Jakuba, jadał razem z poganami. Gdy zaś oni przyszli, odsunął się i odłączył, obawiając się tych, którzy byli z obrzezania. A razem z nim obłudnie postępowali i inni Żydzi, tak że i Barnaba dał się wciągnąć w tę ich obłudę. Lecz gdy zobaczyłem, że nie postępują zgodnie z prawdą ewangelii, powiedziałem Piotrowi wobec wszystkich: Jeśli ty, będąc Żydem, żyjesz po pogańsku, a nie po żydowsku, czemu przymuszasz pogan, aby żyli po żydowsku? My, [którzy jesteśmy] Żydami z urodzenia, a nie grzesznikami z pogan; Wiedząc, że człowiek nie jest usprawiedliwiony z uczynków prawa, ale przez wiarę w Jezusa Chrystusa, i my uwierzyliśmy w Jezusa Chrystusa, abyśmy byli usprawiedliwieni z wiary Chrystusa, a nie z uczynków prawa, dlatego że z uczynków prawa nie będzie usprawiedliwione żadne ciało. A jeśli [my], szukając usprawiedliwienia w Chrystusie, sami okazaliśmy się grzesznikami, to czy Chrystus [jest] sługą grzechu? Nie daj tego Boże! Jeśli bowiem na nowo buduję to, co zburzyłem, samego siebie czynię przestępcą. Bo ja przez prawo umarłem dla prawa, abym żył dla Boga. Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję, ale już nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus. A to, że teraz żyję w ciele, żyję w wierze Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał za mnie samego siebie. Nie odrzucam łaski Boga. Jeśli bowiem przez prawo jest sprawiedliwość, to Chrystus umarł na próżno. 

WYDARZENIE W ANTIOCHII 
  1. Gdzie leży Antiochia, co wyróżniało kościół w Antiochii? (przywołaj odpowiednie teksty z Dziejów Apostolskich) 
  2. W jaki celu przybył do Antiochii Piotr i jakie było jego postępowanie we wspólnocie wierzących? 
  3. Jak określił postawę Piotra w Antiochii Paweł? 
  4. Co stanowiło istotę problemu w zachowaniu Piotra? 
  5. Jak publiczne napomnienie wpłynęło na relację Piotr-Paweł? 
  6. Co jest istotą Ewangelii, którą głosił Paweł? 
  7. Jakie są kluczowe słowa , których używa Paweł w w.15-21? 
  8. Czym jest Prawo i uczynki Prawa? 
  9. Czym jest biblijna wiara?  

Obłuda (z gr. hypokrisis) odnosi się do aktora, który nosił maskę wyrażającą obecny nastrój granej postaci (udawanie, hipokryzja): 1Tm 4,2; 1Ptr 2,1; Mk 12,15 Piotr swoim zachowaniem zaprzeczał tej prawdzie Ewangelii, że wszyscy wierzący są jednym w Chrystusie, i że różnice narodowościowe nie mają wpływu na społeczność. Nie jedząc z nieobrzezanymi potwierdził, że bracia z pogan są „nieczyści” i dał priorytet rytuałom prawa mojżeszowego nad usprawiedliwieniem z wiary.  

Usprawiedliwiać (z gr. dikaioō) – działanie Boga, dzięki któremu zmienia się relacja pomiędzy grzeszną ludzkością a Bogiem – Bóg uniewinnia i usprawiedliwia ludzi, którzy dzięki temu wchodzą we właściwą i wierną relację z Nim.  

Wiara (z gr. pistis), wierzyć (z gr. pisteuō). Nowotestamentowa wiara jest zaufaniem i poleganiem na Chrystusie oraz wchodzeniem w związek z Chrystusem. Wiara oznacza łączne uznanie niemożliwości osiągnięcia zbawienia na własną rękę oraz prawdy, że Bóg dokonał w tym zakresie wszystkiego, co konieczne. Ewangelia wzywa do wiary, podczas gdy Prawo wymaga uczynków (F.F. Bruce) Wiara to ufanie, że Bóg wykona wszystko to, do czego zobowiązał się w swoim Słowie.

Dla Żydów sprawą bardzo istotną był fakt, że Bóg dał Prawo jedynie ich narodowi ze wszystkich narodów na ziemi. Był to dar, który należało cenić i który stanowił podstawę ich całego życia. Nowy Testament i nauczanie Pawła dają pierwszeństwo wierze, gdyż „przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków nikt nie osiągnie usprawiedliwienia” (Ga 2,16). Prawo nie jest drogą do zbawienia. Prawo pokazuje jedynie, że ludzie są grzesznikami, ale nie daje zbawienia (2Kor 3,6-16)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz