środa, 24 lutego 2016

LIST DO GALACJAN - SPOTKANIE 3

List do Galacjan 1,6-12  
Dziwię się, że tak szybko dajecie się odwieść od tego, który was powołał ku łasce Chrystusa, do innej ewangelii; Której nie ma; są tylko pewni [ludzie], którzy was niepokoją i chcą wypaczyć ewangelię Chrystusa. Lecz choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba głosił wam ewangelię [inną] od tej, którą wam głosiliśmy, niech będzie przeklęty. Jak powiedzieliśmy przedtem, tak i teraz znowu mówię: Gdyby wam ktoś głosił ewangelię [inną] od tej, którą przyjęliście, niech będzie przeklęty. Czy teraz bowiem chcę pozyskać ludzi, czy Boga? Albo czy staram się przypodobać ludziom? Gdybym nadal ludziom chciał się przypodobać, nie byłbym sługą Chrystusa. A oznajmiam wam, bracia, że głoszona przeze mnie ewangelia nie jest według człowieka. Nie otrzymałem jej bowiem ani nie nauczyłem się jej od człowieka, ale przez objawienie Jezusa Chrystusa.  

APOSTOLSKIE NAPOMNIENIE
  1. Wyjaśnij istotę zdziwienia apostoła Pawła.
  2. Czym jest prawdziwa Ewangelia, w której obronie staje Paweł?
  3. Jaka była reakcja Galacjan na herezję i błędną naukę, którą piętnuje Paweł?
  4. W jakich słowach Paweł wypowiada się o głosicielach fałszywej Ewangelii?
  5. Co było istotą fałszywego nauczania w kościołach Galacji?
  6. Jaki jest cel służby apostoła Pawła? (w.10)
  7. Jak Paweł uwierzytelnia Ewangelię, którą głosi i którą głosił mieszkańcom Galacji?
POMOC W STUDIOWANIU

Porównaj słowa Pawła o „innej Ewangelii” z listu do Galacjan ze słowami z Drugiego Listu do Koryntian 11,2-4.13-15.   

"Dajecie się odwieść..."
„Odwieść” (porzucać, przechodzić) – to greckie wyrażenie opisywało ucieczkę z pola bitwy, co karane było śmiercią (odnosiło się do dezerterów z armii).  

Przeklęty (z gr. anatema) oznacza przeznaczenie kogoś na wieczne potępienie. W Rz 9,3 tłumaczone jest jako „odłączony” co może nasuwać inną interpretację (poza nurtem Bożego życia i Bożej prawdy). Odłączony – ktoś poprzez inną naukę (błędną naukę) stawia siebie poza wspólnotą Kościoła.  

Hipoteza ebionitów („ubogich”)
Św. Ireneusz z Lyonu (biskup i męczennik, ok. 140 – prawdopod. 202) i Euzebiusz z Cezarei (ur. ok. 264, zm. ok. 340) pisali, że ebionici (jedna z judaizujących sekt tamtych czasów) nazywała Pawła nie apostołem, lecz apostatą (odstępcą). Bardzo możliwe, że to ebionici siali zamęt wśród Galacjan.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz