środa, 3 lutego 2016

DZIEJE APOSTOLSKIE, SPOTKANIE 28 – DZ 28,1-31

POBYT NA MALCIE I DALSZA PODRÓŻ  
Dzieje 28,1-16
  1. Gdzie znaleźli się rozbitkowie? 
  2. Co przydarzyło się Pawłowi tuż po przybyciu na Maltę i jak to wydarzenie wpłynęło na cały pobyt rozbitków na wyspie? 
  3. Jak wyjaśnić fakt, że Paweł nie umarł (nawet nie spuchł) od ukąszenia żmii? 
  4. Co wiemy z Biblii na temat uzdrowienia? Jaki jest Boży stosunek wobec choroby i jaka powinna być wobec niej reakcja chrześcijanina? 
  5. Jak długo trwał pobyt Pawła i wszystkich rozbitków na Malcie? 
  6. Wymień etapy podróży z Malty do Rzymu. 
  7. Jaką rolę odegrali bracia, z którymi spotkał się Paweł na trasie do Rzymu? 
W RZYMIE  
Dzjeje 28,17-31

Przybycie Pawła do Rzymu jest datowane na wczesną wiosnę 60 roku. Rozłożony na siedmiu wzgórzach na lewym brzegu Tybru, Rzym stanowił polityczne centrum świata śródziemnomorskiego. W czasach Pawła, miasto było w pełni swego rozkwitu – liczyło ponad pół miliona ludności. Dla potrzeb wzrastającej liczby ludności zagospodarowano prawy brzeg Tybru i dwa kolejne wzgórza (Janikulum i Watykan). Najbogatszą i najbardziej zadbaną częścią miasta były tereny wokół Forum Romanum, Kapitolu i Palatynu. Forum Romanum stanowiło handlowe, świeckie i religijne centrum miasta.
  1. Ile czasu upłynęło od obietnicy danej przez Pana Pawłowi, że będzie on Jego świadkiem w Rzymie? (zob. Dz 23,11) 
  2. Jak w kontekście tego minionego czas i towarzyszących mu zdarzeń oceniłbyś wytrwałość Pawła?
  3. Czym kieruje się Paweł, zapraszając do siebie przywódców żydowskich trzy dni po swoim przybyciu? 
  4. Jak jest reakcja przywódców żydowskich na wyjaśnienia Pawła? 
  5. Czym jest „nadzieja Izraela” o której mówi Paweł w w.20? 
  6. Jak kończy się drugie spotkanie Pawła z przedstawicielami rzymskiej wspólnoty żydowskiej? 
  7. Na co kładzie nacisk Łukasz kończąc Dzieje Apostolskie? Jak zakończenie ma się do całej treści księgi?  
DALSZE LOSY PAWŁA
Tradycja przekazuje, że Paweł zdołał obronić się przed sądem Cezara, a odzyskawszy wolność udał się do Hiszpanii. Klemens Rzymski w Pierwszym Liście do Koryntian (datowanym na koniec I wieku) napisał, że Paweł „nauczał cały świat sprawiedliwości i podróżował aż po najdalszy zachód” (taka interpretacja słów Klemensa wynika ze sformułowanego w Liście do Rzymian zamiaru Pawła udania się do Hiszpanii – Rz 15,28). Euzebiusz z Cezarei (historyk chrześcijański) w swojej Historii Kościelnej (III wiek po Chr.) napisał: „Po swojej obronie przed Trybunałem [Cezara] apostoł wybrał się podobno w nową podróż na głoszenie Ewangelii, a potem powrócił do stolicy i męczeństwem zakończył swoje życie. Wtedy to w więzieniu pisze swój Drugi List do Tymoteusza, w którym wspomina swoją pierwszą obronę oraz swój bliski koniec.”  

ZASTOSOWANIE
Jakie są Twoje doświadczenia związane ze studium biblijnym całej księgi Dziejów Apostolskich? Czego się nauczyłeś? Streść w kilku zdaniach przesłanie całej księgi Dziejów i odnieś je do swojego osobistego życia.

INFORMACJE POMOCNE DO STUDIOWANIA

Wyspa Malta (starożytna Melita, czyli „miód”) znajduje się na szlaku morskim z Rzymu do Egiptu i położona jest około 100km na południowy-wschód od Sycylii. Współcześnie Malta jest niepodległym państwem, do którego należą też dwie mniejsze wyspy: Gozo i Comino. Rzymianie, którzy opanowali Maltę (około 218-201r. przed Chr.) łączyli Maltę administracyjnie z Sycylią. Mieszkańcy Malty posługiwali się własnym językiem z naleciałościami fenickimi i punickimi (Punici to określenie Kartagińczyków, pod których władzą pozostawała Malta od V do III wieku przed Chr.). Rozbitkowie wylądowali w miejscu, które dziś nosi nazwę Zatoki św. Pawła. Jesieni Maltańczycy nieraz przychodzili z pomocą rozbitkom. Słynęli z opiekuńczości i gościnności. Łukasz określa życzliwość mieszkańców wyspy słowem filantropia, które użyte jest tylko jeszcze raz w NT w kontekście Bożej przychylności i dobroci: Tyt 3,4.
Etapy podróży Pawła z Malty do Rzymu: Z Malty do Syrakuz (port na zachodnim wybrzeżu Sycylii, około 120km od Malty), z Syrakuz do Regium (współcześnie Reggio di Calabria – port na południowo-zachodnim krańcu tzw. włoskiego buta), z Regium do Puteoli (współcześnie Pozzuoli nad Zatoką Neapolitańską). Z Puteoli drogą lądową (Via Appia) do Rzymu, przez miejscowości Forum Appiusza (65km na południe od Rzymu) i Trzy Tawerny (Karczmy) lub Trzy Gospody (47km od Rzymu).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz