środa, 8 lipca 2020

LIST DO FILIPIAN, CZ. 7

Tekst czytany: Flp 4,2-23

Pytania
1.    Jakie jest Twoje doświadczenie, jeśli chodzi o konflikty międzyludzkie? Czy masz więcej „zasług” w dolewaniu oliwy do ognia, czy raczej masz umiejętność łagodzenia sporów?
2.    Kim były Ewodia i Syntycha[1]? W jakim kontekście te imiona zostały przywołane przez Pawła? Co to znaczy „walczyć dla Ewangelii” (lub „ciężko pracować w dziele Ewangelii”? Czy myślisz o swoim chrześcijańskim życiu w kategorii trudu?
3.    Czym jest „księga życia[2]”? Jak być zapisanym w tej księdze?
4.    Jaką rolę wyznaczył Paweł „Syzygowi[3]”?
5.    Jakie wezwania[4] formułuje Paweł do chrześcijan w Filippi (w.4-9)? Co miało pomóc Filipianom w wypełnieniu tych zaleceń[5]?
6.    Co oznacza sformułowanie „Pan jest blisko”?
7.    Do jakiego obrazu (rzeczywistości bliskiej adresatom listu) nawiązuje Paweł w w.7[6]?
8.    W jaki sposób Paweł opisuje swoją relację z Filipianami? Za co dziękuje? Czy o coś prosi? Czego oczekuje?
9.    Czego dowiadujemy się o apostole? Jak on sam definiuje siebie w kontekście dóbr materialnych?
10. Jaka jest/ powinna być rola chrześcijan wobec pracowników Ewangelii?

Zastosowanie/ zadanie do wykonania

Jak reagujesz w sytuacjach stresowych/ kryzysowych? Czy masz zwyczaj powierzać swoje potrzeby Bogu? Przeczytaj też 1 Ptr 5,7.

ZAPAMIĘTAJ:
Bóg daje pokój tym, którzy nie tylko o pokój się modlą i o pokoju myślą, ale też nim żyją.


[1] Ewodia i Syntycha to greckie imiona. Ewodia znaczy tyle co „dobra droga”, „powodzenie” lub „miła woń”, Syntycha to dosłownie „szczęśliwy traf” lub po prostu „szczęśliwa”.
[2] Określenie „księga życia” zaczerpnięte jest ze Starego Testamentu, gdzie było synonimem „ogółu żyjących” (Wj 32,32-33), spisem ludzi sprawiedliwych (Ps 69,29) lub ocalonych od zagłady (Iz 4,3; Dn 12,1). W tekstach NT sformułowanie to można utożsamiać z osobami zbawionymi – tymi, którzy doświadczyli łaski Boga (Łk 10,20; Hbr 12,23; Ap 3,5; 13,8; 20,12.15; 21,27).
[3] Określenie Syzyg może być imieniem własnym. Jego znaczenie to „druh”, „towarzysz”. Stąd w niektórych tłumaczeniach czytamy: „Proszę też i ciebie, prawdziwy towarzyszu…”.
[4] Wezwanie do radości (w.4), wezwanie do łagodności/dobroci/ życzliwości (w.5), wezwanie do ufności Bogu (wolności od troski) połączonej z modlitwą (w.6-7), wezwanie do pielęgnowania właściwych dążeń/myśli (w.8).
[5] W tekście jest zachęta, by adresaci listu skorzystali z przykładu życia apostoła (w.9).
[6] Paweł zdaje się nawiązywać („pokój Boży będzie strzec…”) do stacjonującego w Filippi rzymskiego garnizonu, który miał zadanie strzec bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Pokój Boży w tekście Pawła jest takim „garnizonem” pełniącym straż nad sercami i zamiarami Filipian.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz