środa, 1 lipca 2020

LIST DO FILIPIAN, CZ. 6

Tekst czytany: Flp 3,1-4,1

Pytania

1.    Co jest większym zagrożeniem dla chrześcijańskiego życia: jawny sprzeciw (wrogość/prześladowanie) czy fałszywe nauki z elementami prawdy jednak wypaczające istotę chrześcijańskiej wiary?
2.    Do czego zachęca (wzywa) Paweł Filipian? Co jest istotą chrześcijańskiej radości? Zwróć uwagę, że temat radości jest dominujący w całym Liście do Filipian (Flp 1,4.18.25; 2,2.17-18.28;4,4.10).
3.    Jakie trzy ostrzeżenia formułuje Paweł wobec adresatów listu? Jakich trzech metafor używa, by opisać tych fałszywych nauczycieli? (w.2) Kogo w istocie (jakiej grupy osób) dotyczą te trzy przestrogi? Na czym polegał błąd „psów”, „złych pracowników” i „obrzezywaczy”?
4.    Jak dziś mogłoby brzmieć ostrzeżenie Pawła wobec podobnego – fałszywego – nauczania akcentującego sprawiedliwość opartą na zasługach i wyjątkowość związaną z przynależnością do określonej grupy ludzi?
5.    W jaki sposób Paweł rozprawia się z fałszem nauki, która była zagrożeniem dla Filipian?
6.    Czego dowiadujemy się o życiu Pawła (Szawła) na podstawie wersetów 5-6? Co przyniosło zmianę do jego życia?
7.    Jak Paweł formułuje swoje życiowe cele i pragnienia?
8.    Co stało się główną siłą motywującą Pawła do życia w zaufaniu wobec Chrystusa? (w.12) Przypomnij sobie ten szczególny moment w życiu Pawła, kiedy został „zdobyty przez Chrystusa”?
9.    Na jakim etapie życia duchowego umieszcza się Paweł, używając metafory biegu (w.12-14)? Jaką nagrodę pragnie zdobyć?
10. Z czego wynika odwaga Pawła, by pisać „bądźcie moimi naśladowcami”? Czy Ty możesz postawić siebie wobec innych jako wzór do naśladowania?
11. Jak Paweł określa relację pomiędzy nim a Filipianami? (w. 3,16; 4,1)

Zastosowanie/ zadanie do wykonania

W co wkładasz najwięcej wysiłku w życiu? Co jest Twoją główną pasją życiową, czemu poświęcasz najwięcej czasu i energii? Jak oceniasz swój wysiłek wkładany w rozwój duchowy?

ZAPAMIĘTAJ:
Kiedy poznajemy Chrystusa stajemy się do Niego podobni, aby inni naśladując nas, chcieli też Go poznawać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz