wtorek, 26 września 2017

LIST PIOTRA - SPOTKANIE SZÓSTE

Tekst rozważany: 2 Ptr 3,8-4,11

Jak żyć wśród braci i wobec nieprzyjaznych ludzi?
- Dwa rodzaje miłości: filadelfoi (3,8) – od rzeczownika filadelfia – miłość do braci i sióstr (emocjonalne uczucie) i agape (4,8) – dobra wola, życzliwość w sensie decyzyjnym, a nie emocjo lanym; postawa świadczenia dobra komuś, kto na to dobro nie zasługuje, miłość w sensie postawy, jaką Bóg ma wobec ludzi.
- Jakiego rodzaju postępowanie rekomenduje Piotr adresatom listu?
- Czytając wersety 13-16 rozdziału 2. czego możemy się dowiedzieć o sytuacji chrześcijan do których pisał Piotr?
- Czy w życiu chrześcijanina jest miejsce na cierpienie?
- Jaka jest różnica między „głoszeniem kazania” a „uzasadnieniem napełniającej nas nadziei”? Jak bronić[1] wiary? Co jest naszą nadzieją?

Chrystus i Jego dzieło
- Czego dowiadujemy się o Chrystusie i charakterze Jego dzieła[2]?

Trudny fragment (1 Ptr 3,18-21 i 3,6)
Istnieje kilka interpretacji tego fragmentu:
(1)   Pomiędzy śmiercią i zmartwychwstaniem Jezus głosił zbawienie umarłym przebywającym w Hadesie – krainie zmarłych (w niektórych rękopisach znajdujemy zapis „w więzieniu” w innych „w Hadesie”). Takie jest stanowisko KRK i tak interpretują ten tekst katoliccy bibliści: Jezus umarł, doświadczył śmierci jak każdy człowiek i trafił do krainy umarłych. Znalazł się tam jednak jako Zbawiciel, zwycięzca śmierci, który ogłasza uwięzionym duchom zbawienie. Pamiętając o tym, że czas na ziemi nie jest czasem po tamtej stronie, można powiedzieć, że zstąpienie do piekieł oznacza ogłoszenie zbawienia wszystkim, którzy umarli przed Jezusem.
(2)   Jezus przez Noego („kaznodzieję sprawiedliwości” – zob. 2 Ptr 2,5) nauczał ludzi, którzy żyli w tamtych czasach. Duch Chrystusa był tym, który wypełniał Noego i uzdalniał go do głoszenia niewierzącemu pokoleniu przed potopem. Ludzie ci wtedy nie byli w bezcielesnym stanie, ale byli żyjącymi ludźmi, którzy nie przyjęli ostrzeżeń Noego w wskutek tego zginęli w potopie. Dlatego teraz są „duchami będącymi w więzieniu Hadesu”. W tej interpretacji werset można by tak przetłumaczyć: „W nim (w Duchu Świętym), On (Chrystus) poszedł i zwiastował (przez Noego) duchom będącym teraz w więzieniu (Hadesie)”.
(3)   Po swoim zmartwychwstaniu Jezus ogłosił zwycięstwo nad upadłymi aniołami. W literaturze wczesnochrześcijańskiej słowo „duchy” prawie zawsze oznacza istoty anielskie, niż duchy ludzkie, o ile kontekst nie wskazuje na coś przeciwnego. Z budowy gramatycznej tekstu wynika, że w Duchu, który Go wzbudził, Jezus głosił duchom po swoim zmartwychwstaniu. Werset 22 wspomina o upadłych aniołach.

1 Ptr 4,6 – Męczennicy (zmarli w Chrystusie) – zabici w prześladowaniach, zostaną wskrzeszeni przez Ducha podobnie jak Chrystus w 1 Ptr 3,18. Inni bibliści (egzegeci) łączą ten werset z interpretacją wersetów 3,19-20 wskazując, że chodzi o zstąpienie Chrystusa do piekieł (krainy zmarłych), kiedy to głosił On Ewangelię tam obecnym.

Nie wracajcie do przeszłego życia
- Jak Piotr opisuje przeszłe życie adresatów listu[3]?
- Przypomnij jak Drugi List Piotra opisuje tych, którzy wikłają się na nowo w światowość i grzeszne namiętności? (zob. 2 Ptr 2,20-22).

Wzajemne usługiwanie
- Czym są charyzmaty[4]?
- Jakie charyzmaty pojawiają się w tekście? Gdzie jeszcze na kartach NT czytamy o charyzmatach?
- Jaki Ty otrzymałeś charyzmat?


[1] Piotr używa słowa „apologia” w gr. oznacz ono: obronę słowną, mowę obronną, roztropną wypowiedź. Od tego słowa pochodzi określenie apologetyka (dział teologii zajmujący się obroną wiary, w szczególności chrześcijańskiej, przed zarzutami przeciwników oraz uzasadniający podstawowe prawdy wiary).
[2] Raz umarł (3,18) – w przeciwieństwie do ciągle ponawianych ofiar typowych dla kultu w ST. Umarł za grzechy – sprawiedliwy za niesprawiedliwych (3,18). Doznał śmierci w ciele. Zmartwychwstał (3,18.21). Panuje (3,22). Cierpiał w ciele (4,1).
[3] Chrześcijanie dzielą swoje życie na dwa okresy: przed poznaniem Chrystusa (czas dawny), kiedy wiedli szkodliwe i poddane pogańskim (światowym) pragnieniom życie oraz „pozostały czas” (4,2) dedykowany Bogu i czynieniu Jego woli.
[4] Greckie słowo „charisma” oznacza rozmaite dary, których Duch Święty udziela wierzącym (tak jak On sam chce) dla dobra Kościoła i wydawania świadectwa o Chrystusie. Dary te mają służyć dobru innych (zob. Rz 12,6-8; 1 Kor 12,7-10; Ef 4,11-12).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz